Windsurfbolt    
vissza  



Baby on board
Írta: Hollósi Péter (Vento szörfbolt www.windsurfbolt.hu)
Gyakori kérdés szörfös apukáktól, hogy mikortól tudják gyermekeiket bevezetni a windszörf rejtelmeibe. A szörfözés még felnőtteknek sem egyszerű mozgásforma, sőt komoly elméleti tudás is szükséges hozzá, ezért célszerű több lépésre szétbontani a műveletet.
Alapvető, hogy először a teljes vízbiztonságot kell átadni valamilyen játékos formában, meg kell szerettetni a vizet az utódunkkal. Erre tökéletesen alkalmasak a felfújható SUP-ok vagy a régebbi nagyobb szörfdeszkák vagy az új EVA felületű tanulószörfök. Felmászni, ugrálni róluk, evezni, egyensúlyozva játszani, megismerni a vízre tett deszka mozgását, a hullámok játékát, hetekre elegendő kalandot jelent fiúknak, lányoknak egyaránt. Ne felejtsd el, hogy az első időkben mentőmellény (vagy inkább úszást segítő mellény) mindenképp legyen rajtatok. Igen! Mindenkin, hiszen a gyermek a szüleitől veszi át a viselkedési mintákat. Az úszást segítő mellényekben könnyű a mozgás, mégis fenntart annyira, hogy váratlan helyzetben se ijedjen meg túlzottan a poronty.
Sokan az első lehetséges alkalommal már vitorlát adnának a gyerek kezébe. Léteznek 1.0-1.5m2-es gyerekvitorlázatok, de ebben a korban, 5-7 év környékén, még nem elég fejlett a tudatos mozgás. Persze a szélbe állított kissrácot fogja tolni a szél, de ez hamis illúzió, biztosan nem lesz meg a kontrol és még az sem biztos, hogy a gyerek élvezni fogja ezt a fajta haladást. Nem túl szabályos, de inkább utasként vidd a saját szörfödön, vagy kipróbálhatod a Goya tandem szörfjét, ahol te irányítasz a vitorláddal, de a fiad-lányod is vitorlával a kezében ugyanazon a deszkán szörfözhet. Érdemesebb kb. 10 éves korig várni, itt már lehet, hogy ő maga fogja kérni, hogy szörfözhessen, utánozza a szüleit, és nem a saját akaratunkat erőltetjük rá.
Fontos, hogy a megfelelő felszerelést adjuk a kezébe. A gyerekvitorlázatokat nem viharra tervezték, hanem arra, hogy gyenge szélben könnyen ki tudja húzni a gyerek a vízből, lássa a vásznon, hogy honnan fúj a szél (belobbanhat a vitorla) és megérezze az irányokat. Ekkorra már el tudod magyarázni, hogy mikor mi történik, mi lesz, ha előre vagy hátra dönti a vitorlát, figyelni fog a szél irányára is. A deszkaválasztásnál a legjobb, ha kifejezetten gyerek-tanuló deszkát veszel – ezek kb. 120-130 literesek, de még van svertként funkcionáló középre berakható inzert-szkegjük. Ha nem költenél ennyit, akkor is valami nagyobb, de svertes deszkán tanuljon a gyerek, mert a svert nélküli 120-130 literes deszkákon ugyan könnyen egyensúlyoz egy 35-45kg-os kissrác, de a szél felé negyedszélben haladás már túl nagy kihívás lehet. A túlságosan nagy – főleg a túl hosszú - deszka is gond, mert a relatív kis vitorlával sokkal hosszabb ideig tart az irányváltás, fordulás.
Ha a gyermek eléri a 12-13 éves kort, a 2.0-3.0m2-es gyerekvitorlákat lassan kinövi, sőt egyre nagyobb szélben szeretne menni, és kellenek is az új kihívások. Sokan ilyenkor a saját erősszeles 4m2 körüli vitorláikat adják nekik, de ez nem túl jó ötlet. A „felnőtt” kisebb vitorlákon a bum túl magasan van, és maga az árboc és bum is túl van méretezve, azaz egy 50kg-s gyerek számára az egész rigg túl nehéz. Nekik a szörfgyártók „junior” vitorlázatokat terveznek könnyített árboccal, bummal. Ilyenkor már persze jó nekik apa svert nélküli 90-110 liter körüli szörfdeszkája. Szinte nulla szélben siklanak és ezekkel a vitorlákkal a szeles helyeken felnövő fiatalok már loop-okat ugranak és mindazt könnyedén el tudják sajátítani, amit a szüleik, lásd siklás, trapézolás és wasserstart.
Óriási a szerepe a társaságnak. Vannak introvertált gyerekek, akiknek a szörfözés, mint egyéni sport kiváló és közös családi program. Mégis motiváló, ha a környezetben többen egyszerre tanulnak, egymást húzzák bele a szörfözésbe. A balatoni szörftáborok játékos formában szerettetik meg a vízisportokat, sőt továbbmegyek, megszerettetik magát a nyári vízparti életérzést, amiről minden szörfös szülő is folyamatosan álmodozik.
Ha szörfözöl, tudod miről beszélek. Ha még nem, itt az idő, hogy egyszerre tanuld meg ezt az izgalmas és kihívásokkal teli sportot a gyerekeddel. A windsurf nem könnyű, de menő és laza sport, a természet tiszteletére nevel, és fizikálisan, valamint mentálisan is helyre tesz. Hang loose!